Live Saturday sports listings – The Daily Gazette


MEN’S COLLECTIVE HOCKEY
7 p.m. – Quinnipiac to Union, ESPN +
7 p.m. – Princeton at RPI, RPI TV, ESPN +
7 p.m. – Minnesota, Michigan, BTN
WOMEN’S COLLECTIVE HOCKEY
3 p.m. – Union in Dartmouth, ESPN +
3 p.m. – RPI at Harvard, ESPN +
NATIONAL LUGGAGE LEAGUE
7 p.m. – Albany in Toronto, MY4, ESPN +
COLLECTIVE FOOTBALL
Noon – Big 12 Championship Game: Baylor v Oklahoma State, ABC10
Noon – Mid-American Championship game: Kent State v Northern Illinois, ESPN
3:00 p.m. Mountain West Championship Game: State of Utah to State of San Diego, FOX23
3:30 p.m. — SunBeltChampionship Game: Appalachian State at Louisiana-Lafayette, ESPN
4 p.m. SEC Championship Game: Georgia v Alabama, CBS6
4 p.m. – AAC Championship Game: Houston at Cincinnati, ABC10
4:00 p.m. – SWAC Championship Game: Prairie View A&M at Jackson State, ESPN2
8 p.m. – CCA Championship Game: Pittsburgh vs. Wake Forest, ABC10
8 p.m. Big Ten Championship game: Michigan v Iowa, FOX23
11:00 p.m. – Southern Cal in California, FS1
MLS CUP Playoffs
6:30 p.m. – Western Conference Finals: Real Salt Lake in Portland, FS1
NHL
1 p.m. – St. Louis to Florida, NHL Network
7 p.m. – Montreal to Nashville, NHL Network
7:30 p.m. – Buffalo to Carolina, MSG +
8:00 p.m. – Chicago to New York, MSG
NBA
1:00 p.m. – Denver to New York, MSG, MSG +
8 p.m. – Chicago to Brooklyn, YES
MEN’S COLLEGE BASKETBALL
Noon – Memphis Mississippi, ESPN2
Noon – Robert Morris in Milwaukee, ESPNU
Noon – Saint-Joseph in Villanova, FS1
Noon – Nyack at Seton Hall, FS2
Noon – Clemson in Miami, ACC network
Noon – Nebraska to Indiana, BTN
12:30 p.m. – Marquette, Wisconsin, FOX23
1:00 p.m. – San Diego, Michigan, CBS6
2:00 p.m. – Louisville at NC State, ESPN2
2:00 p.m. – Yale in Auburn, ESPNU
2:00 p.m. – Tennessee, Colorado, FS1
2:00 p.m. – Bucknell in Hofstra, SNY
2:00 p.m. – Rhode Island to Providence, CBSSN
2:00 p.m. – Wake Forest at Virginia Tech, ACC Network
4:00 p.m. – Syracuse, Florida, ACC network
4:00 p.m. – Penn at the Temple, ESPNU
4 p.m. – Loyola from Chicago to DePaul, FS1
4:00 p.m. – Grambling State at UConn, FS2
4:00 p.m. – Drexel in Princeton, SNY
4 p.m. – BYU at Missouri State, CBSSN
4:00 p.m. – Little Rock in Arkansas, SEC network
5:00 p.m. – Toledo to Michigan State, BTN
6:00 p.m. – Southern Cal in Washington State, Pac-12 network
6:30 p.m. – Wagner in Stony Brook, SNY
8 p.m. – Alabama vs. Gonzaga, ESPN2
9 p.m. – Iowa St. in Creighton, FS1
9 p.m. — Buffalo at St. Bonaventure (same day recording), SNY
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL
8 p.m. – Missouri to Baylor, ESPNU
8 p.m. – BYU in Utah, Pac-12 network
FIRST ENGLISH FOOTBALL LEAGUE
7:25 a.m. – Chelsea at West Ham United, NBCSN
9:55 a.m. – Burnley at Newcastle United, NBCSN
10 a.m. – Liverpool to Wolverhampton, USA
12:30 p.m. – Manchester City to Watford
SOCCER SERIES A ITALIAN
9 a.m. – Salernitana at AC Milan, CBSSN
Noon – Inter Milan to AS Roma, CBSSN
CAR RACE
8:55 am – Formula 1 Saudi Arabian Grand Prix, Practice 3, ESPN2
11:55 a.m. – Formula 1 Saudi Arabian Grand Prix, Qualifying, ESPNEWS
7 p.m. – NASCAR Cup Series, NBCSN Awards
TENNIS PRO
8:00 a.m. – ATP Challenger Sao Paulo, Singles Semi-Finals and Doubles Final, Tennis Channel
MEN’S COLLECTIVE FOOTBALL
10:00 p.m. NCAA College Cup: Clemson Quarterfinal at Oregon State, Pac-12 Network
GOLF PRO
Noon – Hero World Challenge, Round Three, Golf Channel
2:30 p.m. – Hero World Challenge, Round Three, NBC13
Midnight – Asian Tour Laguna Phuket Championship, Final, Golf Channel
5 a.m. (Sunday) – PGA South Africa European Open Championship, final round, Golf Channel
MIXED MARTIAL ARTS
7:00 p.m. – UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas, ESPN
10 p.m. – UFC Fight Night: Bantamweight, Rob Font vs.Jose Aldo, ESPN
BIATHLON
2 a.m. (Sunday) – IBU World Cup, women’s sprint, Oestersund, Sweden (recorded), NBCSN
BOY’S SCHOOL BASKETBALL
10 p.m. – Saint-Vincent-St. Mary (Ohio) vs. Sierra Canyon (California), ESPN2
INTERNATIONAL MEN’S SOCCER
7:50 a.m. – FIFA Arab Cup group stage: Lebanon v Algeria, FS1
1:50 p.m. – FIFA Arab Cup group stage: Palestine v Saudi Arabia, FS1
HORSES RACE
4 p.m. – Trackside Live (joined in progress), MSG +
ROBERTO CLEMENTE PBL BASEBALL
6 p.m. – Gigantes de Carolina at Indios de Mayagüez, FS2
SKI / SNOWBOARD
1 p.m. – FIS World Cup, Beaver Creek, Colo., NBCSN
5 p.m. – FIS: World Cup, Beaver Creek, Colo. (Same day recording), NBC13
9 p.m. – Big Air, from Steamboat Springs, Colo. (Same day recording), NBCSN
11 p.m. – Big Air, from Steamboat Springs, Colo. (Same day recording), NBCSN
TO SWIM
9 p.m. – International Swimming League, final match, CBSSN
RADIO
1:00 p.m. College Football: NCAA Division III Tournament, Quarter-Finals, RPI at North Central, WRPI-91.5
4:00 p.m. – Men’s College Basketball: Syracuse to Florida State, WGY-810 / 103.1
4:00 p.m. College Football: SEC Championship Game, Georgia vs. Alabama, CBS6
7 p.m. – College Men’s Hockey: Princeton at RPI, WRPI-91.5
7 p.m. – National Lacrosse League: Albany in Toronto, WTMM-104.5

More from The Daily Gazette:

Categories: Sports


Comments are closed.